AKTYWNOŚĆ

AKTYWNOŚCI NA DOLNYM ŚLĄSKU

Zdecydowanie nie można ująć aktywności i ciekawych do zwiedzenia miejsc na Dolnym Śląsku w skrócie. Od średniowiecznych zamków, malowniczych starych miast, jezior, rzek i bogactw dzikiej natury, do wyśmienitych posiłków na świeżym powietrzu w licznych restauracjach i barach. Niezależnie od tego czy wybierzesz zimę czy lato, znajdziesz cały wachlarz aktywności do wyboru przez chodzenie po górach, narciarstwo, wędkowanie, żeglarstwo, jazdę na rowerze oraz konno- to zaledwie tylko kilka z wielu opcji. Sądzimy, że będziecie rozpieszczeni przez możliwości wyborów

JEDZENIE

Bolesławiec jest spokojną i gościnną miejscowością, z malowniczym centum i licznymi, małymi restauracjami i barami.

Zaznasz tu zarówno tradycyjnej kuchni polskiej, jak i współczesnej europejskiej oraz znajdziesz liczne pizzerie.

Wartą wspomnienia jest restauracja Willi’s w centrum miasta, specjalizująca się w pizzy oraz kuchni włoskiej. Także Opałkowa Chata, nieopodal centrum, zbudowana w stylu domku górskiego z bali. Jest bardzo popularna wśród miejscowych i serwuje tradycyjną kuchnię polską.

RZEKI I JEZIORA

W pobliżu miasta jest rozsianych kilka jezior i każde z nich ma swój niepowtarzalny charakter, nadając się do pływania, wędkowania lub żeglowania. Te do pływania mają piaszczyste brzegi do opalania się, te do wędkowania są zaciszne i obfitują w trzcinowe zarośla pełne kaczek i łabędzi. Ludzie zarówno żeglują na jeziorach jak i uprawiają kajakarstwo na rzece Bóbr, która biegnie przez centrum miasta oraz na rzece Kwisa. Obie te rzeki doskonale nadają się również do wędkowania.

GÓRY

W Sudetach możesz w pełni doświadczyć górskich wrażeń. Oddalone są zaledwie około godziny jazdy z miasta. Gwarantują śnieg i możliwość uprawiania sportów zimowych od Świąt do wczesnej wiosny. Latem można także przemierzać górskie szlaki ciągnące się wzdłuż granicy z Czechami. Dla tych którzy pragną zaznać więcej przygód, polecamy wycieczki wysokogórskie, jazdę konną lub górską rowerową na wyznaczonych szlakach i drogach.

Karpacz i Szklarska Poręba są małymi górskimi miasteczkami, które są idealne dla początkujących i średnio zaawansowanych narciarzy. Są o wiele tańsze niż bardziej popularne ośrodki europejskie, co czyni je idealnymi dla rodziny, która po raz pierwszy udaje się na narciarski wypoczynek. Instruktorzy są przyjaźni i oferują także lekcje w j. angielskim, po bardzo przystępnych cenach.

ZAMKI

W okolicy mamy fantastyczne zamki, spośród których kilka zabierze Cię w niezwykłe czasy średniowiecza, a także używane są one często jako plany filmowe. Grodziec jest najbliżej zlokalizowanym zamkiem od Niebieskiego Buraka, jedynie ok. 20 min jazdy samochodem. Znajduje się na szczycie wzgórza, które jest jednym z całego łańcucha wygasłych wulkanów, jest bardzo klimatyczny, zaś z jego szczytu można podziwiać niesamowity krajobraz obszarów wiejskich (a także leśnych i górskich). Grodziec jest znakomitym miejscem dla dzieci, ponieważ mogą one eksplorować zamek wzdłuż i wszerz, bez konieczności zwiedzania z przewodnikiem. Zamek Kliczków nad rzeką Kwisa, także znajduje się niedaleko nas i jest wart odwiedzenia.  Wiosną i latem odbywają się tam festyny i turnieje rycerskie z waklami na kopie. Po otaczających zamek pradawnych borach można jeździć konno, latem udać się na przejażdżkę bryczką, natomiast zimą gdy leży śnieg, saniami.

CERAMIKA

Bolesławiec słynie ze swych ręczne wyrabianych oraz zdobionych wyrobów ceramicznych, które swoje korzenie mają w XII w. Jest wielu producentów w mieście i jego okolicach, a każdy z nich ma swój sklep, gdzie możesz zakupić jakąś pamiątkę, lub dwie. W paru zakładach możesz aktywnie uczestniczyć w procesie tworzenia i dekorowania swojego własnego ceramicznego przedmiotu, który będziesz mógł zabrać do domu. Zapytaj nas o szczegóły.

W ceramice Andy, która jest bardzo popularna, goście Niebieskiego Buraka dostają10% rabatu.

W mieście, co roku w sierpniu odbywa się Święto Ceramiki, na Rynku i wokół niego poustawiane są liczne stoiska, natomiast festiwal obfituje w pokazy, muzykę i inne atrakcje.

DMUCHANIE SZKŁA

Studio Szkła Borowski prowadzone przez światowej sławy artystę, znajduje się zaledwie ok. 15 min drogi od nas. Już sam warsztat jest wart odwiedzenia, ponieważ jest to stary budynek gospodarczy, zręcznie dostosowany do potrzeb nowoczesnej huty szkła. Możesz tam zobaczyć dmuchaczy szkła w akcji, co jest na prawdę fascynującym doświadczeniem! W tym samym miejscu, w sklepie możesz również kupić ich szklane rzeźby tworzone w warsztacie. Dla gości Niebieskiego Buraka oferują również 10% rabat!

JAZDA NA ROWERZE

Jedną z najbardziej popularnych form spędzania czasu wolnego jest u nas jazda na rowerze. W pobliżu Bolesławca jest pełno lasów, po których możesz godzinami uprawiać kolarstwo, lub pokonywać szlaki wokół miasta. Istnieje szlak, który wiedzie od Niebieskiego Buraka, przez pola i lasy aż do miasta. Jeśli miałbyś ochotę na dłuższą przejażdzkę, jest również ścieżka rowerowa, biegnąca po starej trasie kolejowej ze Lwówka Śląskiego aż do Jeleniej Góry (dużego miasta w górach sudeckich).

SPACERY

Szlaki wzdłóż starych murów miejskich, biegnące przez lasy, wokół jezior i dalej w góry aż po same szczyty, jeśli szukasz miejsc do dalekich wyceczek pieszych, lub po prostu na relaksacyjną przechadzkę- mamy tu wszystkie te miejsca dla Ciebie! Na obszarach wiejskich właściwie nie ma żadnych ograniczeń co do poruszania się, masz tu poczucie totalnej wolności, przestrzeni i odosobnienia. Dla tych, którzy szukają bardziej oznaczonych tras, jest wiele opisanych szlaków pieszych.

DZIKA NATURA

Intensywne technologie rolnicze nie ogarnęły jeszcze Polski w pełni, tak więc dzika natura jest wszechobecna na polach i w lasach- sarny, dziki, borsuki, lisy, jeże, motyle i ptactwo. Latem bociany budują swoje gniazda na szczytach lamp ulicznych i kominów, a jerzyki latają za owadami, nocą nietoperze przejmują niebo i bezgłośnie je oblatują. Zimą możesz tu zobaczyć całe mnóstwo ptaków mniejszych gatunków, takich jak zięby, gile, dzwońce, grubodzioby, rudziki- to tylko kilka przykładowych.