O NAS

Legenda hotelu Niebieski Burak ma swój początek w Polsce około roku 1791, kiedy to lokalne pola były wszędzie obsadzone burakami cukrowymi. Jednym z najpopularniejszych zastosowań tego warzywa było wytwarzanie z niego księżycówki (bimbru). Alkohol był potajemnie destylowany w piwniczkach naszej stodoły (dziś przechowujemy w niej tylko drewno na opał, żeby utrzymać w naszym hotelu ciepłą atmosferę dla naszych gości).

Tylko kilka osób znało sekret gospodarza, który w wozie z burakami transportował również pod przykrywką cenny  ładunek bimbru. Legenda głosi, że pewnej zimy farmer wyjechał z podwórka, konie stąpając po oblodzonej drodze straciły równowagę i wpadły w poślizg. Cały ładunek, farmer, wóz, konie, bimber i wszystkie buraki wpadły do pobliskiego stawu. Pomimo przeszukania dogłębnie całej sadzawki, okazało się, że wszystko tajemniczo zniknęło bez śladu.

Historia ta, przekazywana z pokolenia na pokolenie wśród mieszkańców mówi, że nawet po dziś dzień na powierzchnię tego stawu wypływa od czasu do czasu pojedynczy niebieski burak, a swój dziwny, niebieski kolor zawdzięcza temu, że jest zaimpregnowany alkoholem.

Możesz tej historii w pełni wysłuchać tu- w naszym stylowym, zdobywającym liczne nagrody hotelu, jednym z najbardziej niesamowitych miejsc w Polsce!

PRZEMYŚLENIA BARBARY
Urodziłam się w Anglii, ale z polskimi korzeniami i zawsze miałam to pragnienie, żeby ponownie odkryć tą dawną Polskę, którą odwiedzałam jak byłam dzieckiem. Po latach spędzonych w Anglii i prowadzeniu własnego sklepu z antykami w Kent, podczas poszukiwania zagubionych skarbów nagle znalazłam się w jednym z państwowych sklepów w Bolesławcu, odkrywając tradycyjną Polską Ceramikę. Ale to co znalazłam podczas tej podróży było znacznie cenniejsze, Niebieski Burak, opuszczona ruina stodoły, oddalona około 5 km od miasta. Od razu zakochałam się w tym miejscu i dla mnie był to piękny, stary antyk, który wymagał renowacji. Przy wsparciu mojego męża Johna (który nawet nie mrugnął okiem, kiedy powiedziałam mu o tym co kupiłam i podsunęłam pomysł, że to może być dobra okazja do nauczenia się polskiego), tak zaczęło się spełniać nasze marzenie.

RENOWACJA

Naszym celem podczas całego procesu renowacji było zachowanie jak największej ilości oryginalnych elementów tego budynku, a jednocześnie stworzenie wygody, w zaciszu współczesnych komfortów życiowych.

Używaliśmy materiałów, które orginalnie również byłyby użyte do oryginalnej konstrukcji. Tam gdzie musieliśmy wymienić drewniane belki lub elementy piaskowca, pozyskiwaliśmy je z podobnych budynków w okolicy, które ulegały degradacji.

Za uratowanie i odnowienie obiektu zabytkowego otrzymaliśmy nagrodę od rządu polskiego. Wierzymy, że udało nam się osiągnąć nasz cel i mamy nadzieję, że się z nami zgodzicie.

PODZIEL NASZE MARZENIE
Teraz, po tak wielkim wysiłku i kilku łzach uronionych po drodze, zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy aby  przeistoczyć ten wspaniały antyk. Mamy nadzieję, że zechcecie odwiedzić nas tu, w Polsce i podzielić z nami to co udało nam się tu odnaleźć oraz stać się częścią naszego marzenia.

CO INNI MÓWIĄ O NAS
Kliknij na poniższy link z opisami, tych którzy mieli okazję być u nas , lub sprawdź na www.tripadvisor.com i zobacz dlaczego ludzie tak lubią nasz mały, polski zakątek, tu w Niebieskim Buraku.